Agresja a empatia

Niemało rozważań, a od pewnego czasu także badań, poświęcono zjawisku, które z kontrolą agresji ma, wydaje się, wiele wspólnego — zjawisku polegającemu na „zarażaniu się” cudzymi emocjami. Chodzi o to. iż człowiek okazuje niekiedy skłonność do tego, by
pod wpływem objawów emocji dostrzeżonych u innej osoby zareagować emocjonalnie w po- dobny sposób. Na -przykład widząc, że ktoś się boi, sam zaczyna się bać, albo widząc cudze cierpienie czuje silną przykrość i żal, albo też czyjaś radość pobudza go do radości. Zjawisko to bywa nazywane empatią emocjonalną. tym, że cudze cierpienie bywa silnym bodźcem emocjonalnym, pouczają zarówno obserwacje potoczne, jak i systematyczne pomiary dokonywane w laboratoriach. Badacz amerykański R. S. Lazarus ze współpracownikami prowadził badania nad reakcjami ludzi na stres wywołany przez demonstrowanie im filmu, na którym przedstawiano drastyczną operację rytualną, dokonywaną na młodych chłopcach w jednym z plemion australijskich. Widok tej operacji wzbudzał silne emocje wraz z powstaniem właściwych im zmian funkcji fizjologicznych: przewodnictwa elektrycznego skóry, akcji serca, wydzielania rozmaitych substancji do krwi itd.

Cześć, mam na imię Andrzej i witam Cię na moim blogu! Znajdziesz tu wiele ciekawych wpisów na temat rodziny, życia społeczeństwa a także wiele innych! Polecam!
error: Content is protected !!